LMS Katalógy mincí Glossary Slovník Literature Literatúra Paragraph Predpisy Links Odkazy Questions Sporné údaje Navigation

SK 2 eurá 2020 OECD

Pamätná minca, bimetalová; 20. výročie vstupu
SK_2E9_.jpg
Foto: NBS
Katal.číslo:
Zloženie: medinikel(nikel)/niklová mosadz
Hmotnosť: 8,50 g
Priemer: 25,75 mm
Hrúbka: 2,20 mm
Hrana: jemné vrúbkovanie, nápis
Farba: strieborná/zlatá
Magnetizmus: áno
Tvar: okrúhly
Platnosť od: 11.11.2020 [1]
do:
Mincovňa: Kremnica
Autor averz: Peter Valach
reverz: Luycx Luc
Popis averz: Ľudský mozog
reverz: Európa vpravo
Ceny v € podľa zachovalosti; počet vyrazených kusov
Rok 2/2 1/1 0/0 UNC Rarita 1000 ks
2020 -   -    -    2,3 61 000,0 *
2020 -   -    -     -  -    3,0 p
2020 -   -    -    7,7 -    5,0 c

* - vrátane sád mincí a zberateľských kariet;
p - proof, určené na reprezentačné účely Národnej banky Slovenska;
c - zberateľské karty (coincards).


Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vydala NBS do obehu pamätné euromince v nominálnej hodnote 2 eurá.

Mince majú rovnaké technické parametre a rovnakú rubovú (spoločnú) stranu ako obehové euromince.

Autorom návrhu lícnej (národnej) strany mince je Peter Valach. Je na nej zobrazená silueta ľudského mozgu tvoreného plošnými spojmi a centrálne umiestneným kruhom zobrazujúcim mikroprocesor ako vyjadrenie konceptu digitálneho humanizmu. Štátny znak Slovenskej republiky je v pravej časti mincového poľa. Do kompozície zasahuje štvorec, na ktorom je v dvoch riadkoch nápis „20. VÝROČIE“ a pod ním v dvoch riadkoch nápis „VSTUP SR DO OECD“. Pod ním je umiestnený názov štátu „SLOVENSKO“, pod ktorým je letopočet „2020“. V ľavej časti mincového poľa je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami a štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu národnej strany pamätnej euromince Mgr. art. Petra Valacha „PV“. Pri okraji pamätnej euromince je dvanásť hviezd vlajky Európskej únie.

Na hrane dvojeurovej mince je jemné vrúbkovanie s nápisom „SLOVENSKÁ REPUBLIKA“. Začiatok a koniec nápisu je oddelený dvoma hviezdami, medzi ktorými je lipový list. Na oboch stranách mince je plochá obruba.

Pamätná eurominca má v celej eurozóne štatút zákonného platidla.

Boli vydané číslované zberateľské karty (náklad 5 000 ks) s vloženou pamätnou 2 € mincou. Pre reprezentačné účely NBS bolo vydaných 2 000 mincí v kvalite proof.
Revidované 06.05.2021