LMS Katalógy mincí Glossary Slovník Literature Literatúra Paragraph Predpisy Links Odkazy Questions Sporné údaje Navigation

Zlato

lat. aurum, angl. gold, nem. Gold, rus. золото

Chemický prvok so značkou Au a protónovým číslom 79.

Vlastnosti
Atómová hmotnosť 196,9666 g/mol
Elektrónová konfigurácia [Xe]4f145d106s1
Hustota 19.30 kg/liter
Teplota topenia 1064°C
Magnetizmus diamagnetické
Je to ušľachtilý žltý, ťažký, pomenre mäkký, výborne kujný a chemicky veľmi stály kov. Má veľmi dobrú elektrickú a tepelnú vodivosť. Zlato je známe už od staroveku. V prírode sa vyskytuje väčšinou rýdze.
Pre vynikajúce vlastnosti je cenné pre priemysel, najmä pre mikroelektroniku. Používa sa aj ako investičný nástroj, lebo v malom objeme koncentruje veľkú finančnú hodnotu. Využíva sa na výrobu šperkov, väčšinou v zliatinách so striebrom, meďou, paládiom, zinkom či niklom. Už veľmi tenké vrstvy zlata na povrchu neušľachtilého kovu ho dokážu ochrániť pred koróziou. Zlato sa dá rozvalcovať alebo vytepať na veľmi tenkú fóliu, pomocou ktorej sa dajú mechanicky pozlátiť aj nekovové povrchy (koža, drevo, kameň, ...).

Je to ideálny kov na výrobu mincí, lebo je poddajný, chemicky inertný do tej miery, že aj po rokoch v zemi si zachová lesklý vzhľad. Na výrobu mincí sa používa aj čisté zlato, ale väčšinou sa leguje meďou, aby bolo tvrdšie. Často sa používa aj zliatina zlata so striebrom alebo meďou.

Využitie zlata na výrobu mincí platných na území Slovenska, Čiech a Moravy po r. 1918:



Revidované 24.5.2012