LMS Katalógy mincí Glossary Slovník Literature Literatúra Paragraph Predpisy Links Odkazy Questions Sporné údaje Navigation

2 Euro Fínsko 2004 - bimetál - Rozšírenie Európskej únie

Rozšírenie Európskej únie o desať nových štátov
FI 2e_.jpg
Foto: ECB
Katal.číslo: KM#114
Zloženie: medinikel(nikel)/niklová mosadz
Hmotnosť: 8,50 g
Priemer: 25,75 mm
Hrúbka: 2,20 mm
Hrana: jemné vrúbkovanie, nápis
Farba: strieborná/zlatá
Magnetizmus: áno
Tvar: okrúhly
Platnosť od: jún/júl 2004 [1]
do:
Mincovňa: Helsinky
Autor averz: Pertti Mäkinen
reverz: Luycx Luc
Popis averz: Štylizovaný pilier, výhonky
reverz: Európa vpravo
Ceny v € podľa zachovalosti; počet vyrazených kusov
Rok 2/2 1/1 0/0 UNC Rarita 1000 ks
2004 47,08 1 000 
2004 5p

p - proof, len v sade


Pri príležitosti rozširovania Európskej únie o desať nových členských štátov boli v júli 2004 vydané do obehu pamätné obehové mince v nominálnej hodnote 2 eurá.

Mince majú rovnaké technické parametre a rovnakú rubovú (spoločnú) stranu ako obehové euromince.

Autorom návrhu národnej (lícnej) strany mince je Pertti Mäkinen. Vo vonkajšom prstenci je dvanásť hviezd, v hornej časti je rok „2004“. Motív v strednej časti mince pripomína štylizovaný pilier, z ktorého vyrastá desať klíčkov smerom nahor. Desať klíčkov predstavuje rast v Európskej únii (t. j. rozšírenie v roku 2004 o desať nových členských štátov), zatiaľ čo pilier predstavuje základ pre rast. V spodnej časti mince pod pilierom je nápis „EU“ spolu s gréckym malým písmenom „ρ“ (ró), čo spolu znie ako „euro“. Vpravo dolu sú dve písmená „MM“, sú to značky autora návrhu mince a riaditeľa mincovne (Raimo Makkonen).

Autorom návrhu spoločnej (rubovej) strany mince je Luycx Luc. Naľavo je vyvýšeným písmom nominálna hodnota mince vyjadrená číslom „2“. Vpravo medzi vrchnou a spodnou časťou spoločnej strany mince je šesť vertikálnych čiar. Čiary prekrýva 12 hviezd, po jednej tesne pred oboma koncami každej z týchto čiar. Tieto čiary prekrýva mapa Európy, na ktorej sú tenkými čiarami vyznačené hranice medzi členskými štátmi únie. Mapu prekrýva nápis „EURO“. Iniciálky rytca „LL“ sú zobrazené pod písmenom „O“.

Na hrane mince je jemné vrúbkovanie a nápis do hĺbky: „SUOMI FINLAND“ a 3 hlavy heraldického leva. Na oboch stranách mince je plochá obruba.
Revidované 04.10.2012; 18.12.2013